Yazılım Hizmetleri

Yazılım Hizmetleri

Yazılım

Yazılım, bilgisayar ve diğer elektronik cihazlara, tanımlanan bir işi gerçekleştirmeleri için bilgisayar dilinde hazırlanan komutlara verilen isimdir. Yazılım sayesinde, dijital parçalar birbirleriyle iletişim sağlar, iş verimliliğini arttırır, iletişimi kolaylaştırır ve zaman tasarrufu sağlar. İletişim sistemi yazılımları, uygulama yazılımları, programlama yazılımları olmak üzere üçe ayrılır. İşletim sistemi yazılımları; bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların açılışından kapanmasına kadar olan sürecinde görev alan yazılım çeşididir. Uygulama yazılımı; işletim sistemi yazılımlarıyla koordineli çalışan, teknolojik aletlere yüklenebilen, yazılım türüdür. Programlama yazılımları ise; uygulama yazılımlarının ve işletim sistemi yazılımlarının meydana gelmesi ve bu meydana gelen yazılımlar ile koordineli, teknolojik aletlere yüklenilmesi ve kullanılabilmesi için gerekli olan yazılımdır.

 

Bulut Yazılım

Online depolama hizmeti olarak bilinen, kurulum gerektirmeyen web tabanlı uygulamalar ile işlemsel kolaylık sunan hizmetin adına Bulut yazılım denmektedir. Tüm uygulama, program ve verilerin bulut yazılımda toplanması, kullanılan teknolojik cihazların internete bağlı olduğu her noktada verilere kolay ulaşılması teknolojisidir. İş ve günlük yaşamda kullanıcılara kolaylık sağlayan, çoklu yedekleme alanlarının kullanıldığı ve bu özelliğinden dolayı yüksek güvenilirlik sağlamaktadır. Ve bu sayede planlanmış bir yedekleme hizmeti sunan bir platformdur.

 

Web Yazılım

Web sitesinde oluşturulmak istenen tüm eklenti ve kontrolleri tasarlayan yazılım türüdür. Web yazılım; kullanıcının göremediği ve gördüğü iki taraftan oluşmaktadır. Kullanıcının göremediği yani tasarımı yapan tarafın görebildiği; web sayfasında, web sitesinin beyni olarak adlandırılan taraftır. Böylece kullanıcının güvenli, sorunsuz ve rahat kullanması amaçlanmıştır. Kullanıcı tarafından görülen kısım ise; web sitesinin tasarımı, içeriği ve logosudur. Oluşturulan web sitesi hakkında bütün bilgileri içerir ve sunar.