Bilgi İşlem Desteği

Bilgi İşlem Destek Hizmetleri

Bilgi İşlem Desteği

Bilgi işlem, bir kurum veya firmanın bilgilerini ve verilerini saklayan, işleyen, paylaşan, ayrıştıran, gruplayan bölümün ismidir. Bilgi İşlem Desteği ise tüm bilgisayar bakım, onarım, tamir kısaca tüm bilgisayar donanımına hâkim, temel ağ, sunucu sistemleri, ofis yazılımları, bilgisayar güvenlik ve koruma yazılımlarına hâkim olan ve bu bilgilerin tümünü hizmet olarak verebilen destek birimidir. Bazı firmaların kendine özel yazılım ve programları vardır ve bilgi işlem çalışanları bunlara da hâkim olmak zorundadır.

 

Outsourcing Destek

Firmalar bünyelerindeki her işi kendi içlerinde çözümlemeye çalışırlar fakat bu yöntem bazı konularda firmaya sadece zaman kaybına sebep olmaktadır. Firmaların temel yetenekleri üzerine adapte olmaları diğer geri kalan faaliyetlerini dış kaynaklara devretmesine yani hizmet verdiği alanlarda uzmanlaşmış destek birimlerine devretmesine Outsourcing Destek adı verilir. Dış kaynaklı destek,  firmalara; gider denetlemeleri ve düşürmesi konusunda, yeniden yapılanma sürecini başlatmak ya da hızlandırma konusunda, denetimsiz kalan birimlerin yeniden gözden geçirilmesi ve daha birçok konuda yardım ve hizmet sağlamaktadır.

 

Periyodik Bakım Servisi

Periyodik Bakım Servisi, işletmelerin bilgisayar ya da bilgisayar temelli diğer elektronik cihazlarının yaratacağı problemlerin en aza indirgenmesi için yapılan bakım hizmetidir. Periyodik bakım yapacak olan firmaların, cihazın hassasiyetine, ihtiyaçlarına, materyallerine göre belirledikleri düzenli tarihlerde bakım yapılmaktadır. Periyodik bakım, bakımı yapılan ürünün her zaman çalışır durumda olmasını yani iş kaybının önlenmesini sağlar.